Farklı meme estetiği çeşitleri olmasıyla beraber kişinin tercihine yönelik olarak estetik planlaması yapılır. Göğüsleri büyütmek isteyen kişiler meme büyütme estetiği aracılığıyla kısa bir süre içerisinde istediği görüntüye sahip olabilir.

Meme Büyütme Estetiği

Göğüsleri istenilen ölçülerden daha küçük olan kadınlar genel anlamda estetik operasyonlara başvurabilir. Bu operasyonların başında ise meme büyütme estetiği gelir. Bu uygulama günümüzde çok sık tercih edilen bir operasyon haline gelmiştir.

Şu an meme büyütme ameliyatlar içerisinde altın standart olarak en çok meme implantı yani içi silikon dolu jel olarak kabul edilir. Son dönemlerde ise yağ enjeksiyonları da tercih edilebilmektedir. Ancak silikon jel meme büyütme estetiği için daha çok tercih edilir çünkü daha kalıcıdır.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Genel anlamda memelerini büyütmek isteyen kişilerin göğüs ölçüleri vücuda oranla çok daha küçüktür. Göğüslerin küçük olması hamilelik sonrasında da olabilir. İki durumda da meme büyütme estetiğine başvurulabilir. Asimetri gibi durumlar sonucunda da bu ameliyat sıklıkla yapılabilmektedir. İki meme dokusu birbirine benzer bir hale getirilebilir.

Meme büyütme ameliyatı tıbbi bir zorunluluk değildir. Bu sebeple meme büyütme ameliyatları mutlaka 18 yaşından büyük kişiler uygulanır. Sık kilo alıp veren, emzirmeye devam eden ya da yakın dönemde gebelik planlayan kişiler için uygun bir ameliyat değildir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı temelde iki yöntem ile yapılabilmektedir. Bu hem kişinin tercihine göre hem de doktorun önerisine göre değişiklik gösterebilir. Yağ enjeksiyonu ve meme implantı en çok tercih edilen yöntemlerdir. Meme implantı kalıcılığı çok daha iyidir. Yağ enjeksiyonu göğüs yapısına uygun olan kişiler için yapılmaktadır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Memenin olması gerekten çok daha büyük olması bir süre sonra kişide çok çeşitli sağlıksal problemlere yol açabilir. Bu anlamda meme küçültme ameliyatı sıklıkla tercih edilmektedir. Meme küçültme ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. İlk olarak hastanın sağlık öyküsü detaylı bir şekilde alınmalıdır. Meme şekli ve boyutuna yönelik olarak beklentiler belirlenmelidir. Hastaya tüm işlem hakkında bilgi verilmeli ve ameliyattan sonra gelişebilecek durumlar mutlaka değerlendirilmelidir.

Ameliyat öncesinde meme dokuların fotoğrafları çekilmelidir. Boyut ve kıyaslamalar çok daha kolay bir şekilde yapılabilir. Uygulanacak olan anestezi türü de meme küçültme ameliyatından önce karar verilebilir. Genel sağlık durumunu değerlendirmek amacıyla görüntüleme ve kan tetkikleri mutlaka yapılmalıdır. Ameliyattan önce kan sulandırıcı gibi ilaçların tüketilmemesi gerekir. Eğer tüketiliyor en kısa sürede kesilmesin ya da alternatif ilaç verilmesi gerekir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatı sonrasında da dikkat edilmesi gereken belirli hususlar vardır. Özellikle meme küçültme ameliyatında ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde sigara kullanmamak gerekir. Sekizinci günden itibaren ılık bir banyo yapılabilmektedir. Kişiler günlük olarak sporcu sutyeni takmalı ve sekiz gün sonunda iş hayatına dönebilme. Ancak 15 gün kadar kol aktiviteleri mutlaka uzak durmak gerekir.

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Yaşlılık, hamilelik ya da emzirme gibi sebeplerden dolayı bir süre sonra kadınlarda meme sarkması görülebilmektedir. Bu durumda en çok tercih edilen ameliyatlardan biri de meme dikleştirme ameliyatıdır. Bu ameliyatta meme olduğu durumdan yukarı kaldırılarak çok daha dik bir görüntü elde edilebilmektedir. Kişiler dilerse silikon da yaptırarak meme toparlama işlemini de tercih edilebilir.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı çeşitli sebepler sonucunda tercih edilebilir. Tamamen isteğe yönelik değişen meme dikleştirme ameliyatı yapısal olarak memesi sarkık olan kişilere, büyük meme sahip olan kişilere, emzirme ya da doğum sonrasında içe boşalarak memesi sarkmış olan kişilere tercih edilir.

Farklı durumlarda da meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Aşırı kilo kaybı sonrasında oluşan sarkmalar içinde meme dikleştirme ameliyatı önerilmektedir. Yaşlanma ile beraber memenin sarkması gibi durumlarda tercih edilen bir yöntemdir.