Kripto para platformlarından biri olan Bybit, One Tree Planted ortaklığıyla Hindistan’ın Haryana, Uttar Pradesh, Uttarakhand, Rajasthan, Maharashtra, Odisha ve Batı Bengal eyaletlerinde 100.000 meyve ağacı dikmeyi ve yetiştirmeyi vadetti.

Bybit, 14 Şubat 2022’den 30 Kasım 2022’ye kadar sürecek olan “India 2022: Fruit Trees to Fight Hunger (Açlıkla Mücadele İçin Meyve Ağaçları)” projesini destekleyerek, katılımcı çiftçilerin sürdürülebilir geçim kaynakları yaratmalarına ve hem ailelerine hem de topluma besleyici gıdalar temin etmelerine yardım ederek, Hindistan’daki dışlanmış topluluklar bünyesindeki küçük çiftçilere destek olacak. İnisiyatif ayrıca kirlilikle mücadele, su tasarrufu ve erozyonu önleme gibi uzun vadeli hedefler ortaya koyuyor.

Dikimden üç yıl sonra her meyve ağacı, yılda ağaç başına 10 dolar gelir yaratılmasını sağlayacak. Bu vaat, kırsal topluluklardaki açlık, yetersiz beslenme ve yoksulluk ile mücadele için istikrarlı bir gelir kaynağı oluşturma hedefinin gerçekleştirilmesine destek olacak. Proje ayrıca yöre sakini kadınlara fidanlıklarda iş fırsatları yaratarak, imkânları kısıtlı gruplardaki cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesine katkı sağlayacak.

3.5 Milyon Meyve Ağacı Dikti

One Tree Planted bu yıl Mirzapur’da, fidan nakliyesi ihtiyacını azaltarak maliyetleri ve karbon emisyonlarını düşürmek ve yerel koşullara uyum sağlayabilecekleri şekilde fidanların kalitesini artırmak amacıyla büyük ölçekli yeni bir fidanlık kuracak. Bu fidanlıklarda, hâlihazırda dışlanmış topluluklarda yaşayan ve ilaveten pek çok eşitsizlikle karşı karşıya kalan eşinden ayrılmış kadınlar ve yaşlı kadınlardan oluşan yerel bir iş gücü istihdam edilecek. Bybit, One Tree Planted’ın daha yeşil bir gelecek hedefleyen köklü vizyonunu paylaşıyor. Yerel topluluklara sağlanacak ekonomik faydaların yanı sıra tonlarca plastik atığın azaltılmasını da hedefleyen proje, plastik fidan torbalarını jüt ve çeltik sapı lifleriyle dokunmuş fidan keseleriyle değiştirerek “plastiksiz fidanlık” programını başlatacak. Fidan keselerinin kullanımının, 2022’de ağaçların küçük bir kısmı üzerinde denenmesinin ardından gelecek yıllarda yaygınlaştırılması hedefleniyor. One Tree Planted, 2017 yılından bu yana yerel ortağı Sustainable Green İnisiyatifi ile birlikte bu projeye destek oluyor. One Tree Planted ve Sustainable Green İnisiyatifi birlikte bugüne kadar Hindistan’da 3,5 milyon meyve ağacı dikti. One Tree Planted 2014’ten bu yana 43 ülkede 40 milyondan fazla ağaç yetiştirdi.

Biyolojik Çeşitlilik

Bybit İletişim Başkanı Igneus Terrenus, “Bybit olarak, küresel çapta genişlerken toplumun daha geniş kesimlerine karşı ödevlerimizin ve gelecek nesillerin sürdürülebilir bir geleceği deneyimleme fırsatına sahip olmasını sağlama sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Sürdürülebilirlik ve eşitsizlik sorununu çok önemsiyoruz ve bu nedenle, yıllar içinde milyonlarca insana fayda sağlayacak çözümleri geliştiren One Tree Planted gibi organizasyonları destekliyoruz.” dedi. Orman Kampanyası Müdürü Ashley Lamontagne ise “Bybit’in desteğine minnettarız; bu ortaklık neticesinde harika çalışmalar gerçekleştirebileceğiz. Fruit Trees to Fight Hunger inisiyatifi sayesinde Hindistan’da hem insanları ve toplulukları hem de biyolojik çeşitliliği desteklemek için daha fazla ağaç dikebileceğiz.” diye konuştu. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)