ANKARA (İGFA) – Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dubai EXPO 2020 Türkiye Ulusal Günü etkinliklerine katıldı.

Expo 2020’nin zihinleri birleştirmek, geleceği ulaştırmak şeklinde belirlenen temasını da son derece anlamlı bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, çevre ve sağlık başta olmak üzere dünyanın karşılaştığı felaketler ve yeni meydan okumalar bizi hep birlikte çözüm aramaya yönlendirdiğini belirterek, “Tarımdan enerjiye, çevreden ekonomiye her alanda sürdürülebilirliği yakalamak ise öncelikli amaç olarak ortaya çıkıyor. Çünkü biz çevreyi, yani tabiatı Allah’ın eseri ve emaneti olarak görüyoruz. Tüm insanların ortak hayat alanı olan çevreyi korumanın bir lütuf değil bir yükümlülük olduğuna inanıyoruz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışımız, çevrenin korunmasını da içeren geniş bir tasavvuru ifade ediyor” diye konuştu.

Sıfır Atık projesi ile ilgili de bilgiler veren Erdoğan, eşi Emine Hanım’ın hamisi olduğu 2017 yılında başlattıkları Sıfır Atık projesinin önemli bir örnek olduğunu ifade etti. Erdoğan, söz konusu projeyle bugüne kadar 2 milyon tonun üzerinde atık işlenerek ekonomiye kazandırılmış, 3 milyon ton sera gazı salınımı önlenmiş, 265 milyon ağaç kesilmekten kurtarıldığını söyledi.

Türkiye’nin EXPO’ya sürdürülebilirlik alt teması bölgesinde katılımı, bu alandaki güçlü duruşumuzun bir ifadesi olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sergi alanımız, engin tarihimizi, kadim coğrafi birikimimizi, güçlü sanayimizi ve dinamik ticaretimizi temsil ediyor. Bu vesileyle sergi alanımızın kısa sürede kurulmasında emeği geçen herkese ve bu süreçte desteklerini eksik etmeyen ev sahibi kardeşlerimize şükranlarımı sunuyorum. Bir Arap ülkesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen ilk dünya fuarı olan Dubai Expo’yu yeni bir geleceği hep beraber kurmak için bir çağrı olarak değerlendiriyorum. 50’nci kuruluş yılını bu başarılı organizasyonla taçlandıran kardeş BAE’yi bir kez daha tebrik ediyorum” diye konuştu.

https://youtu.be/YWWIOImGn-Y