ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna krizindeki gelişmelere dair açıklama yaptı. Biden, Rusya’nın gelecek günlerde Ukrayna’ya saldırma niyetinde olduğuna ve Kiev’i hedef alacaklarına inandıklarını söyledi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik yükselirken ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye saati ile 24.00’da bir konuşma yapacağını açıklamıştı. Konuşmasına planlanandan yaklaşık bir saat geç başlayan Biden, Rusya’nın önümüzdeki günlerde Ukrayna’yı işgal etme planları yaptığını ve başkent Kiev’i hedef alacağını açıkladı.

RUSYANIN İDDİALARINI YALANLADI

Konuşmasının başında Ukrayna’daki bir ana okulunun bombalandığını ifade eden Biden, “Rusya bunun Ukrayna tarafından yapıldığını iddia etti. Ukrayna’nın Donbas bölgesinde ciddi saldırıya hazırlandığı bilgisi yayılıyor. Bunlar temel mantığa aykırı ve gerçeğe uygun değil.” dedi.

“RUSYA ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE KİEV’İ ALACAK”

Rus güçlerinin önümüzdeki günlerde Ukrayna’ya saldırma niyetiyle hazırlık yaptığını ifade eden Biden, “Ukrayna’nın başkenti Kiev’i hedef alacaklarını bekliyoruz. Bir çatışma arzu ettiğimiz için değil. Bu tür bir hareketi engellemeye çalıştığımız için. Rusya bunu uygularsa çok ciddi felaketten mesul olacaktır. ABD, müttefiklerimiz ve NATO Ukrayna’nın topraklarını koruyacaktır. Asker göndermeyeceğiz ama Ukrayna halkına destek vermeye devam edeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamalarının devamında Biden şunları söyledi: “500 milyon dolarlık insani yardımı yapmıştık. Bu hafta ek garantilere 1 milyar dolara kadar destek açıkladık. ABD, müttefik ve ortaklarımız Ukrayna’yı destekliyor. Rusya Ukrayna’yı daha fazla işgal ederse ciddi yaptırımlar olur. Rusya diplomasiyi seçebilir. Dün gece 24 Şubat görüşmesi kabul edildi. Eğer Rusya taarruza geçerse diplomasiye kapıyı kapatmış olacak ve savaşı seçmiş olacaklar. Büyük bedel ödeyeceklerdir. Amerikan halkı, Avrupa, transatlantik toplulukları, siyasi partilerimiz birleşmiş durumda. Özgür dünya birleşmiş durumda. Zelensky’le çok kez görüştüm. Diplomatik bir çözüm arayışında.”

PUTİN’İN NÜKLEER TATBİKATLARA KATILMASI

* Sanıyorum ki kendisi nükleer saldırı imkanını aklının ucundan bile geçirmiyordur ama bence şu an odaklandığı şey dünyayı ikna etmek. Kendisinin Avrupa’daki dinamiklerini değiştirebileceğini kanıtlamak istiyor ama bu yapabileceği bir şey değil.