ANKARA (İGFA) – Afganistan için hep birlikte 2011 yılında Somali’ye yapıldığı gibi dayanışmanın gücünün gösterilmesi gerektiğini kaydeden Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Afganistan’daki insani krizin etkileri ise son dönemde artarak büyüdüğünü söyledi.

Önlem alınmazsa tıbbi hizmet alamayan beş yaş altı 131 bin bebeğin öleceğinin tahmin edildiğini söyleyerek acil yardım yapılması gerektiğinin altını çizen Dr. Kınık, Afganistan’daki 42 milyonluk nüfusun 24.4 milyonu yani yarısından fazlası acil insani desteğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

40 yılı aşan savaş ve iç çatışmaların uluslararası güçlerin plansız çekilmesinin son 27 yılın en kötü kuraklık ve kıtlığı, ülke varlıklarının dondurulması, bankacılık sistemi ve ticaretin durması, kamu hizmetlerinin verilememesi ise nüfusun yüzde 97’sini yoksulluk batağına çektiğini kaydeden Kınık, insan ıstırabını azaltmak amacıyla Afganistan’da uzun yıllardır yardım çalışmaları yürüttüklerini anlattı.

İnsani krizin derinleşmesiyle birlikte yardımlarını artırmak ve ülke olarak başlatılan seferberliği büyütmek isteyen Kızılay, bağışçılarına da destek çağrısında bulundu.