İngiltere merkezli araştırma ve analiz şirketi Economist Intelligence Unit (EIU) tarafından yapılan değerlendirmede, ilk sırayı Norveç alırken Taliban örgütünün ağustos ayında kontrolü ele geçirdiği Afganistan son sırada yer aldı.

euronews’in aktardığı habere göre, dünyayı kasıp kavuran COVID-19 önlemlerinin Batı dahil birçok birçok ülkede baskı aracı olarak kullanılmaya devam ettiğine atıfta bulunulan raporda, bu durumun bireysel özgürlükler dahil genel olarak küresel çaptaki gerilemenin ana nedeni olduğu kaydedildi.

“Pandemi, dünyanın her yerinde demokrasi üzerinde olumsuz etki yarattı, ancak bazı bölgeler diğerlerinden çok daha kötü etkilendi.” denilen raporda, bu bağlamda en ciddi sıkıntının Latin Amerika’da yaşandığının altı çizildi.

EIU’nun değerlendirmesinde ülkeler, ‘tam demokrasi’, ‘kusurlu demokrasi’, ‘hibrit (karışık/melez) rejim’ ve ‘otoriter rejim’ olarak dört kategoriye bölündü.

Ayrıca Economist Intelligence Unit, ülkeleri, 10 puan üzerinden çeşitli kategorilerde değerlendirmeye aldı.

Türkiye, bir önceki yıla oranla bir basamak yükselse de 2021’de de yine hibrit rejim kategorisinde yer almaya devam etti.

Raporun Türkiye kısmında yapılan değerlendirmede, “Türkiye, bölgedeki tek ‘hibrit rejim’ ve son on yılda toplam puanda (genel değerlendirme) büyük bir düşüş kaydetti. Bu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın giderek artan otokratik yönetimini kabaca yansıması” ifadelerine yer verildi.