Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün İstanbul Kongre Merkezi’nde, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları, piyasadaki çatı kuruluşlar, kamu ve özel banka temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşecek olan toplantıda , “Türkiye Ekonomi Modeli” çerçevesi adı altında destek, tedbir ve teşvik paketini açıklayacak.

Açıklanacak olan ekonomi paketinden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, tedbir ve teşvik paketinde son düzenlemeleri konuştu.

TRT Haberin aktardığına göre yapılan görüşmelerin ayrıntılarını aktaran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, fiyat artışlarına karşı alınacak tedbirler, yastık altındaki altınların finansal sisteme entegrasyon modeli ve Kredi Garanti Fonu (KGF) destekli finansman paketini kamuoyuna açıklayacak. KGF destekli paket; yatırımların, çok özel projelerin teşvik edilmesi, ayrıca ara malı olarak dışarıdan alınan ürünlerin içeride üretilmesi, yerlileştirilmesine yönelik olacaktır” dedi.

Enflasyon ile mücedeleye odaklanan ekonomi paketi düzenlendiği diye getiren Oktay, “‘Türk liramıza güveniyoruz kendi ürünlerimize güvendiğimiz gibi.’ dediğimiz andan itibaren, ne enflasyon ne dövizdeki hareketlilik, bunların hepsini kırıp, yıkıp geçeriz” ifadelerini kullandı.