Apple beklendiği gibi Ekim ayında 3 yeni ürününü herhangi bir etkinlik düzenlemeden sessiz sedasız tanıttı.

Apple tarafından tanıtılan ürünler arasında ise gücünü M2 çipinden alan yeni iPad Pro, 10.9 inç büyük Liquid Retina ekrana sahip yeni iPad ve yeni nesil Apple TV 4K bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda M2 çipini yenilenen MacBook Air modeli ile birlikte tanıtan Apple, yeni çipini iPad Pro ailesi için de kullanıma sunmuş oldu. Tasarım ve genel özellikler anlamında bir önceki model ile neredeyse aynı olan yeni iPad Pro, Apple Pencil ile yeni dokunmadan algılama deneyimi, ProRes video kayıt özelliği ve süper hızlı Wi-Fi 6E gibi özelliklere sahip durumda.

Tanıtılan ürünler ve fiyatları ise şu şekilde:

iPad

10. nesil ‌iPad‌,  tamamen yeni bir tasarıma ve iPad Air gibi daha büyük, 10,9 inç Liquid Retina ekranla geliyor. Cihazın yanında Touch ID düğmesi bulunuyor. Yeni iPad Mavi, Pembe, Gümüş ve Sarı renk seçenekleriyle satışa sunulacak.

‌iPad‌, görüntülü aramalarda deneyimi iyileştirmek için Ultra Geniş 12 MP ön kamera sahip. Arka kamerası ise 12 MP olan iPad’de ayrıca 4K video kaydı yapmak mümkün.

Cihazda USB-C bağlantı noktası, 5G bağlantısı ve Wi-Fi 6’da bulunuyor.

10. nesil iPad modelinin başlangıç fiyatı ise 11 bin 299 TL olarak açıklandı.

iPad ProApple’a göre, M2 çipli yeni iPad Pro, M1 çipli önceki iPad Pro’ya kıyasla yüzde 15’e kadar daha hızlı CPU performansına ve yüzde 35’e kadar daha hızlı GPU performansına sahip. 

M2 çipinde, ilk kez ProRes video kaydı ve 3 kata kadar daha hızlı ProRes video kod çözümü sağlayan yeni bir medya motoru ve görüntü sinyali işlemcisi bulunuyor.

Yeni iPad Pro, 2,4 Gbps’ye kadar indirme hızlarına sahip Wi-Fi 6E’ye sahip ilk Apple cihazı oldu.

Yeni iPad Pro modelleri önceki modellerle aynı boyut ve ağırlığa, ekran parlaklığına ve çözünürlüğe ve pil ömrüne sahip. Her iki modelde de Thunderbolt bağlantı noktası, dört hoparlör, Face ID bulunuyor. 5G destekli modellerde fiziksel bir nano-SIM girişi bulunuyor.

Apple Pencil 2. Nesil’i destekleyen yeni iPad Pro çizimlerde fark yaratıyor.

Yeni iPad Pro modellerinin 20 bin 499 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

APPLE TV 4K

Apple’ın sevilen ürünleri arasında yer alan Apple TV 4K da yenilendi. Apple’a göre A15 Bionic çip, ‌Apple TV‌ 4K’ya “daha hızlı performans ve daha akıcı oyun oynama” fırsatı sunuyor. 

A15 Bionic, Apple TV’nin ilk kez daha ince, daha hafif, fansız olmasına büyük katkı sunuyor. Ayrıca önceki nesle göre yaklaşık yüzde 30 daha az güç kullanıyor.

Apple TV‌ 4K artık HDR10+ desteği de sunuyor. Yeni ‌Apple TV‌ 4K, USB-C bağlantı noktasına sahip ve ‌Siri‌’yi destekleyen uzaktan kumanda ile birlikte geliyor.

4 Kasım Cuma günü satışa sunulacak olan Apple TV 4K modelinin başlangıç fiyatı ise 3 bin 599 TL. Merakla beklenen Mac modellerinin ne zaman tanıtılacağı ile ilgili ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

Bugünden itibaren sipariş edebilecek olan yeni iPad ve  iPad Pro modelleri, 26 Ekim Çarşamba günü Apple Store mağazalarında da satışa sunulacak.

YENİ IPAD’LER TANITILTIKDAN SONRA ESKİ iPADLER’E ZAM YAPILDI

Apple daha önceki yaptığı gibi yeni ürünlerini tanıtmadan önce Apple Store’u kapattı ve yeniden açtığı zaman ise Türkiye’de satılan tüm iPad’lerin fiyatını yükseltti.

iPad Mini daha önce 11 bin 199 TL’den başlarken, artık 12 bin 999 TL başlangıç fiyatına sahip. 10. nesil gelmesine rağmen halen satışta olan 9. Nesil iPad ise artık 7 bin 199 TL değil 8 bin 499 TL’ye satılıyor.

iPad Air modelinin fiyatı ise 12 bin 799 TL’den 14.999 TL’ye çıktı.

Apple, iPhone ve Mac bilgisayarların fiyatlarında ise bir değişikliğe gitmedi.