BURSA (İGFA) – Korteks’in ilk Horizon Europe Projesi olan PLASTICE, ayrıştırılması çok zor olan kompleks yapıdaki tekstil ve plastik atıkların teknoloji ve inovasyon ile geri dönüştürülmesi ve bu yolla elde edilen hammaddelerden düşük karbon ayak izine sahip nihai ürünlerin imalatını hedefleyen bir döngüsel ekonomi modelini hayata geçirecek.

Avrupa Birliği tarafında 15.122.601 Euro destek almaya hak kazanan PLASTICE Projesinde; 7 farklı ülkeden, 25 partner kuruluş 4 yıl boyunca iş birliği içinde çalışacaklar. Atık yöneticileri, geri dönüşümcüler, kimyasal ve tekstil endüstrileri, teknik ve bilimsel otoriteler, kamu, sivil toplum ve toplumun tamamı projenin paydaşları arasında yer alıyor.

Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak benimsemiş bir şirket olarak, çevre dostu projeler geliştirmeye odaklandıklarını ifade eden Korteks Genel Müdürü Barış Mert, özellikle atık problemine yönelik olarak son dönemde, hem devletler ve uluslararası kurumlar hem de şirketler tarafından acil aksiyonlar alınmaya ve yeni projeler oluşturulmaya başlandığını gördüklerini söyledi.

Korteks olarak, bu probleme yönelik olarak kendi çatımız altında birçok çalışma yapıyor ve yeni projeler ürettiklerini anlatan Mert, “PLASTICE projesi de bu anlamda bizim için önemli bir milat olacak” dedi. Daha yaşanılabilir bir dünya için, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi alanlarında fark yaratma ve rol model olma hedefinde olduklarını dile getiren Mert, böyle bir projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.