Tural Şahbazlı (Kahramanmaraş İGFA)- Onikişubat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen tanıtım faaliyetlerini Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek bizzat yürütüyor. Tanıtım faaliyetleri çerçevesinde İsmet Karaokur Simya Anadolu Lisesi öğrencilerine EXPO 2023‘ü anlatan Başkan Mahçiçek: “Şehrimize değer katacak bu projeyi 7’den 70’e her kesime anlatmaya ve tanıtmaya devam edeceğiz.”dedi.

Görsel ve videolarla öğrencilere sunum yapan bir Başkan Mahçiçek, öğrencilere şunları anlattı: “Kahramanmaraş’ın her şeyi var bir tanınırlığı eksik. Tabiatı, doğal güzellikleri, tarihi ile eşsiz bir memleket. Şehrimiz iplik üretiminden çeliğe, çimentodan elektrik üretimine kadar ülkede büyük bir üretim açığını kapatıyor. Ama kimse Kahramanmaraş’ı tanımıyor. Tanıtım ve turizm eksiğimizi bu projeyle kapatacağız.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına denk gelmesi de güzel bir tevafuk oldu. 23 Nisan 2023 yılında fuarımızın kapılarını açacağız. 23 Nisan Ulusal çocuk şenliğini de EXPO alanımızda yapabilmek için girişimlerimiz var. En az 50 ülkenin katılımını ve 2 milyona yakın ziyaretçinin gelmesini öngörüyoruz. Alanımız üzerine öyle donatılar ekledik ki sadece fuar zamanı değil senenin 365 günü kullanılacak bir yaşam alanı haline gelecek. Cumhurbaşkanımız şehrimize geldiğinde kendisinden bizi himayelerine almasını talep ettim ve Sayın Cumhurbaşkanımız bize bir büyükelçi tayin etti. Artık ülke davetlerini ve uluslararası yazışmaları bizim adımıza büyükelçimiz yapıyor artık.

Kelebek ve Uğur Böceği Bahçesi, Şehir Müzesi, Açık AVM, Aquapark ve Lunapark, Hobi Evleri, Amfi Tiyatro, Konser Alanları gibi birçok donatıyla EXPO 2023’ü gerçekleştireceğiz.
Sır Barajı üzerine yapacağımız su tutucu sedde aksı ile yaz aylarında suların çekilmesiyle oluşan kötü görüntülerin önüne geçeceğiz. Bu aks ile birlikte 4 mevsim suyu belli miktarda tutarak ve çevresinde yapılan imar çalışmalarıyla şehrimiz daha da güzelleşecek. Denizin üzerinde küçük bir marinayla teknelerle dolaşım sağlayacağız. Tüm bu yaptıklarımızla Kahramanmaraş bir cazibe merkezi haline gelecek. Bir de Şanlıurfa’da Göbeklitepe’den Gaziantep’te Zeugma’ya, Kahramanmaraş Germanicia’dan Kapadokya’ya şeklinde bir turizm koridoru oluşturacağız. EXPO 2023 ile şehrimiz marka şehir olacak ve dünyada tanınırlığı, bilinirliği, ihracatı artacak.”

Sunumun ardından öğrencilerin sorularını cevaplayan Başkan Mahçiçek, son olarak öğrencilerden EXPO 2023 projesinde öğrencilerin de gönüllü elçilik yaparak şehre gelen yerli ve yabancı misafirlerle ev sahibi olarak ilgilenmelerini istedi.