Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Büyük Birlik Partisi Kocasinan İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Ulus, esnafın ardı ardına gelen zamlardan büyük oranda zorlandığını belirterek bu duruma çözüm bulunması gerektiğini vurguladı.

Yazılı bir açıklama yapan BBP Kocasinan İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Ulus, “Esnafımız zor günler geçiriyor. Artan elektrik, doğalgaz ve diğer kalemler vatandaşa ve esnafa büyük sıkıntı yaşatıyor.Ben kendi işletmemden örnek vereyim size. Geçen ay benim işletmeme 690 TL gelen fatura bu ay 4 Bin 173 Lira 91 kuruş olarak yansıdı. Bizim gibi küçük kobilerin bu maliyetler karşısında ayakta durma şansı yok. Bunlara önlem alınmazsa başta Kayserimiz olmak üzere ülke genelinde işletmeler tek tek kapısına kilit vuracak. Ciddi oranda işsizlik artacak.” dedi.

BBP Kocasinan İlçe Başkan Yardımcısı Mehmet Ulus, KDV indirimlerinin de raflara gerçekten yansıtılmadığını söyledi. Ulus, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları sonrası gıdada KDV oranları yüzde 8’den yüzde 1’e çekildi. KDV indirilmesine rağmen bazı uyanıklar, fiyatlarını artırıp, artırdıkları fiyatlar üzerinden indirime gitti. Yani, bu uyanıklar KDV indirimini de kendi lehlerine çevirmeye başladılar. Cumhurbaşkanımızın iyi niyetini ve piyasayı canlandıracak adımını maalesef boşa çıkartmaya çalışıyorlar. O yüzden sıkı fiyat denetimlerin yapılması gerekiyor. Denetimler de yetmez, denetimler sonunda da bu indirimi fırsata çevirenlere yönelik de cezai işlem uygulanmasında fayda var. Ben bir Kayserili esnaf olarak, Ahi kültürü ile yetişmiş esnaf olarak Kayserili esnaflarımızın bu fırsatçılığa başvuracaklarını düşünmüyorum. Ama devlet olarak da mutlaka üzerimize düşeni yapmak zorundayız” dedi.