Tarık ŞEKER / Gemlik Basın (BURSA İGFA)- Dalgaların getirdiği müsilajın görüldüğü sahiller arasında, Bursa’nın Gemlik Körfezi çevresindeki Küçük Kumla sahil kıyısında yine mi başladı sorusunu gündeme getirdi. Bugün çekilen görüntüler akıllar da soru işareti bıraktı. Son zamanlarda gündemden düşmeyen müsilaj haberleri vatandaşları meraklandırmaya devam ediyor. Günden güne Müsilaj nedir nerde oluşur, nerelerde var? soruları araştırılıyor.

DENİZ SALYASI NEDEN VE NASIL OLUŞUR?

Deniz suyu sıcaklığının yükselmesi ve denizlerin durgunlaşması (dalga olmaması) deniz salyasına neden oluyor. Ayrıca çevre kirliliğinin denizlere yansıması, denizlerdeki kirliliğin ve atıkların çoğalması deniz salyasının oluşmasına neden olan Fitoplanktonların da hızla çoğalmasına neden oluyor. Marmara Denizi’nde ki bu korkutucu görüntünün sebebi olan müsilajda denizin durgunluğu ve deniz suyu sıcaklığı kadar denizlerin kirliliğinin de payı var. Deniz salyasının temizlenebilmesi için rüzgarın şart olduğu uzmanlar tarafından ilk söylenenler arasında.

MÜSİLAJ NERELERDE VAR?

İstanbul, Adalar, Tekirdağ, Çınarcık, Bursa, Erdek, körfezler, kıyılar ve denizin derinleri de dahil olmak üzere tüm Marmara, yoğun müsilajın etkisi altında. Kadıköy Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Sahili ve Moda Sahili’ni müsilaj olarak bilinen deniz salyası kapladı. Müsilaj Gemlik-Mudanya sahillerini boydan boya sarmış. Kurşunlu ve Altıntaş sahillerinde etkisini sürdürüyor.

Bu bölgelerin yanında Marmara’yı kaplayan müsilajın Ege Denizi’ne doğru akmaya başladığı ve Ordu’nun Fatsa sahilinde de ortaya çıktığı görüldü. Temizlik çalışmaları, İstanbul’da Pendik, Kocaeli’de Karamürsel, Bursa’da Mudanya, Balıkesir, Yalova, Çanakkale ve Tekirdağ’da da eş zamanlı yürütülecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise şu ifadeleri kullandı; “İklim değişikliği ile bu açık denizlere gidiyor. Marmara kapalı olduğu için bu daha fazla. Karadeniz’de kısmi görülmeler var. Ege’de çok fazla şikayet yok. Marmara havzası içerisinde bu sorun şu an var. Diğer denizlerimizde şuan vatandaşlarımızdan bir şikayet almadık.”