BURSA (İGFA) – Gemlik’te bir kimya firmasının kurmak istediği ve Gemlik Körfezi başta olmak üzere tüm Marmara Denizi’ne geri dönülemez zarar vereceği çeşitli uzman görüşleri ile sabit olan derin deniz deşarj sistemine karşı Gemlikliler, ses yükseltmeye devam ediyor.

Pazartesi günü İskele Meydanı’nda gerçekleşen geniş katılımlı basın açıklamasında konuşan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, Marmara Denizi’nin daha fazla kirlenmeyi kaldıramayacağını söyleyerek, denize herhangi bir olumsuz etki bırakacak girişimlere karşı tüm Gemliklileri duyarlı olmaya davet etmişti. Basında geniş yer bulan açıklama yerel ve yaygın pek çok gazete ve televizyonda yer bulmuştu.

Kurulması planlanan deşarj sisteminin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanan 1/1000 ve 1/5000’lik planlarının itiraz süresi Mart ayında dolmadan önce, Gemlik Belediyesi’nden bir adım daha geldi. Belediye tarafından Çarşı meydanında “Körfezime Dokunma” imza kampanyası düzenlendi. İlk imzayı atan Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, tüm Gemliklileri çevre duyarlılığı içinde kampanyaya davet etti.