Et alım gücünü ve KDV’de yapılan indirim sonrasında et fiyatlarının ne durumda olduğunu değerlendiren Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız ve yıllardır kasaplık yapan Serkan Gözüyılmaz, alım gücünün düştüğünün, insanların et almakta zorlandığının altını çizdiler.

RAMAZAN ACAR / BURSADA BUGÜN (BURSA İGFA)- KDV indirimi sonrasında raflarda düşüş bekleyen vatandaş, et fiyatlarında da uygulanan KDV indiriminin fiyatları ne oranda değiştireceğini merak ediyor. KDV’de uygulanan indirimi uygulamadan, düşüş oranını doğrudan kar payına ekleyen marketler ve esnaflar gündeme gelirken et fiyatlarında da aynı yöntem kullanılıyor mu?

“KDV İNDİRİMİ UYGULANDI”

Gıda maddelerinde uygulanan KDV’nin düşmesi sonrası, “Kasaplar Odası Başkanı olarak, kasaplarımıza ‘KDV’yi düşürün ve indirimden önceki fiyat ile indirimli fiyatınızın yazılı olduğu tabelayı dükkânınıza asın’ diye özellikle belirttik” diyen Başkan Yıldız, KDV indiriminin fiyatlara yansıyacağını belirtti.

“KİRALAR ET FİYATLARINI ETKİLİYOR”

“Bursa’daki fiyatlarla ilgili sabit bir fiyatımız yok” diyen Yıldız, “Fiyatların farklı olmasının nedeni, kiraların her bölgede farklı olması. Kirası fazla olan esnaflarımız fiyatlarını buna göre belirliyor. Fiyatların farklılığın bir nedeni de kesilen hayvanlarla alakalı. Sığır kesenler daha düşük fiyatla et satarken, dana kesen kasaplarımızda et fiyatları daha yüksek oluyor” diye belirtti.

“ET İTHAL ETMEK ZORUNDA KALIRIZ”

Et fiyatlarıyla ilgili temennilerini söyleyen Başkan Yıldız, “Gıda ürünlerinin hepsine yüzde 150 zam yapılmasının ardından, vatandaşın alım gücü düştü. Et almakta zorlanıyorlar. 1 kilogram et alanlar 500 gram almaya başladı. Bizim temennimiz şu; fiyatların düşmesini beklemiyoruz ama en azından sabit kalsın, daha da artmasın. Yem fiyatlarında bir yılda yüzde 150 artış oldu. Bu artışla birlikte de hayvancılar zor duruma düştü. Eğer ki böyle giderse biz et ithal etmek zorunda kalırız. Türkiye’deki besicileri bitiriyoruz. Kaba yemin mutlaka düşürülmesi gerekiyor. Yem sanayileri Toprak Mahsulleri Ofisinden 2 liraya aldığı arpayı yemle karıştırıp 5 liraya bana satıyor, yüzde 150 para kazanıyor. Asıl yapılması gereken yem fiyatlarına müdahale edilmesidir” diye konuştu.

250 GRAM ET ALMAK

Yıllardır kasaplık yapan ve Bursa’da toptan olarak et satışı yapan Serkan Gözüyılmaz, “İnsanlar et alabiliyorlar ama eskisi kadar alamıyorlar. Yani alım gücü düştü, bu da tezgâhlara yansıyor. Piyasa şu anda kritik dönemde, et fiyatları sürekli yükseliyor ki önümüz Ramazan ayı. Dolayısıyla 3-4 tane daha zam bekliyoruz. Fakat gelen zamların nereden geldiğini biz de bilmiyoruz. Böyle bir çelişki var. 1 Kg alan müşterilerimiz, düştü 750 grama. Ummadığım kişilerin 250 gram aldığını görüyorum” dedi.

“ARTIŞIN TEK BİR NEDENİ YOK”

Kasapların durumunu ve fiyat artışlarını değerlendiren Gözüyılmaz, “Toptancı olmamız nedeniyle satışlarımızı toptan fiyatına yapıyoruz. Oradan bir artımız var. Bu yüzden biz çok zorlanmıyoruz. Diğer toptancı olmayan kasaplarda fiyatlar daha da yüksek. Et fiyatlarının artışının neden kaynaklandığını kimse bilemiyor. Biz büyük besicilerle çalışıyoruz. Onlar bile tam olarak zammın kaynağını bilemiyor. Tabii bunda yemin sürekli artması, doların artışı bir etkendir” dedi.

KUŞBAŞI ARTIK LÜKS SINIFINDA

En çok talep edilen ürünün kıyma olduğunu söyleyen Gözüyılmaz, “Kuşbaşı, biftek, pirzola bunlar artık lüks sınıfına girmeye başladı. Onların talepleri eskisine nazaran düştü” diye konuştu.