Zeynep Ebrar HACOĞLU (BURSA İGFA)-Bursa’da toplu ulaşımın yeni tarife ücretlerinin 1 Ocak 2022’den itibaren uygulanmaya başlamasıyla birçok vatandaşın bu durumdan sabah okuluna, işine giderken haberi oldu. Bursalılar, yılı zam haberlerini alarak başlamalarının sonucunda bu yılın nasıl geçeceğini şimdiden düşünmeye başladılar. Bursa halkı, ‘kara kışın gelişiyle de tabana kuvvet yapamayacağız ama cebe kuvvet artık diyerek yola çıkacağız’ şeklinde söylemlerde bulundular.

OKUL ÜNİFORMALARINI GERİ DÖNÜŞ

Her gün okuluna, işine giden vatandaş toplu ulaşıma yapılan zamla kara kara düşünmeye başladı. İşine iki vesayetle gitmek zorunda olan Melek Kılınç isimli vatandaş, “Zamların olması durumunda değişen hiçbir şey yok bizler hala tıklım tıklım araçlarla yolculuk yapıyor üstelik bir de şikâyette bulunduğumuzda olumsuz geri dönüşler alıyoruz. Vatandaş olarak bu zamlara uymak durumundaysak, karşılığında daha iyi hizmetler beklememiz normaldir. Sanırım yarından itibaren herkes okul üniformalarını giyip öyle yola çıkacak” dedi.

YENİ YILLA GELEN YENİ TARİFELER

Kentte 1 Ocak 2022’den itibaren uygulamaya giren zamlı tarifede, metro tam biniş 3.5 TL’den 4.2 TL’ye, indirimli 3 TL’den 3.6 TL’ye, otobüs uzun hat 4.4 TL’den 5.3 TL’ye, kısa hat ise 3.9 TL’den 4.7 TL’ye, minibüs uzun hatlarda 4 TL olan tam ücret 5 TL’ye, 3 TL olan öğrenci ücreti ise 3,75 TL’ye yükseldi. Aylık tam abonman da 230 TL’den 260 TL’ye, aylık indirimli abonman kart ise 225 TL oldu.