Denizli Kayak Merkezi’nde görev alan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timi, bölgede yaşanabilecek olaylara yönelik tatbikat gerçekleştirdi.

DENİZLİ (İGFA) – Denizli Kayak Merkezi’nde görev alan Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, Tavas ilçesi Nikfer Mahallesi’ndeki 2 bin 420 rakımlı Bozdağ’da yer alan kayak merkezinde yaşanabilecek yaralanma, mahsur kalma ve kaybolma vakalarına karşı nöbetlerini sürdürüyor.

Her türlü iklim şartları ve doğal afetlerde gerçekleştirilecek arama kurtarma çalışmaları için özel eğitilen JAK timleri, her yıl olumsuz durumlara karşı çalışma yürütüyor. Kar üstü motosiklet ve kayak ekipmanı kullanan ekipler, sıfırın altında 5 dereceye varan arazi koşullarında arama kurtarma, ilk yardım ve tahliye çalışmaları yapıyor.

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden aktarılan habere göre, jandarma komando ekiplerine kötü senaryolara karşı neler yapabilecekleri konusunda eğitimler verildi. Personele, çığ altında kalan birisinin nasıl bulunacağı uygulamalarla gösterildi. Tatbikat kapsamında senaryo gereği, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni telefonla arayan bir turist, yürüyüşe çıktıktan sonra düşüp yaralandığını bildirildi. İhbar üzerine turistin kayak merkezindeki konumunu belirleyen JAK timi, harekete geçti.

Kar üstü motosikletlerle alana ulaşan ekipler, daha sonra kurdukları ip istasyonu sayesinde sedyeyle yaralının olduğu yere indi. Eğimli arazide bulunan yaralıya ilk müdahaleyi yapan ekipler, onu sedyeye taşıdı. Ekipler, daha sonra bu kişiyi yukarı çekerek güvenli alana aldı. Kayak takımlarını alan 4 kişilik ekip, sedyeye bağladıkları kol yardımı sayesinde yaralıyla merkeze indi.

Tatbikat, yaralının motosikletin arkasındaki sedyeyle ambulansa taşınmasının ardından sona erdi.