KOCAELİ (İGFA)- Son yıllarda iklim değişikliği ile beraber oluşan ani sağanak yağış ve taşkınlara önlem almak için İSU Genel Müdürlüğü kentin dört bir yanında çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Coğrafik yapısı nedeniyle onlarca deresi bulunan Kocaeli’de, İSU Genel Müdürlüğü 2004 yılından itibaren birçok derede ıslah çalışmaları ve beraberinde yağmursuyu kolektör hatları ile yağmursuyu terfi merkezleri inşa etti.

BETONARME İMALATLAR DEVAM EDİYOR

2021-2022 yılı yatırım programı kapsamında çalışmalarına aralıksız devam eden İSU, Gebze Organize Sanayi Bölgesi içerisinden geçen dere üzerinde ıslah çalışmalarıyla beraber dev boruların kullanıldığı yağmursuyu altyapı hattı çalışmaları yapıyor. Yapılan çalışmalar kapsamında GOSB Deresi üzerinde 95 metre uzunluğunda betonarme açık kesit imalatları tamamlandı. Toplamda 154 metre uzunluğunda gerçekleştirilecek dere ıslah çalışmalarında imalatlar sürüyor.

2000MM ÇAPINDA DEV BORULAR

GOSB deresi bağlantı çalışmaları kapsamında yapılan yağmursuyu hatlarında dev borular kullanılıyor. Yolun kazılarak altından geçirilen 2000 mm çapındaki dev boru imalat çalışmalarında toplamda 60 metre uzunluğunda inşa yapıldı. Ayrıca altyapı çalışmaları kapsamında 1400 mm-1200 mm-1000 mm ve 800 mm boyutlarında borular kullanılarak yağmursuyu imalatları gerçekleştiriliyor. Çalışmalarda şimdiye kadar 210 metre uzunluğunda yağmursuyu altyapı imalatı gerçekleştirildi. Çalışmaların tamamlanması ile birlikte bölgede toplamda 340 metre uzunluğunda yağmursuyu hattı imalatı gerçekleştirilmiş olacak.

TAŞKINLARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK.

Gebze Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirilen dere ıslah çalışması ve yağmursuyu altyapı hatlarının tamamlanması ile birlikte ani yağışlarda yaşanan su taşkınlarının önüne geçilerek çevre ve insan sağlığına tehdit oluşturmayacak hale getirilmiş olacak.