İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan İSKİ’nin maliyetlerinde yüzde 100 artışa rağmen AK Parti ve MHP oylarıyla suya zammın engellenmesine tepki göstererek, “İBB’ye karşı çok kötü bir oyun oynanıyor. İSKİ yönetmeliğe göre maliyeti altında su temini yapamaz” dedi.

İSTANBUL (İGFA) – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKOM’da yaptığı basın açıklamasında İSKİ gündemiyle ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

İSKİ’yi organize kötülükle batırmaya çalışan arkadaşlara bir haberi olduğunu belirten Başkan İmamoğlu, “Yaptığınız suçtur. Sizin öfkeniz yüzünden milyarlarca lira zarara girecek olan İSKİ’dir. Emin olun çok kısa sürede bu zarar, bizim teklifimize ret oyu veren her üyeden rücu edilecek. Mahkemelerde İstanbul’a verdiğiniz zararın faturasını göreceksiniz” diye konuştu.

İSKİ’nin maliyetlerinde yüzde 100 artışa rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak su tarifesine yüzde 50 artış önerdiklerini belirten Başkan İmamoğlu, Kasım’da yapılan 10 milyar 300 milyonluk bütçenin, bugün 14 milyar 900 milyona çıktığını ve bu bütçe üzerinden su tarifesi belirleme teklifinde bulunduklarını aktardı.

Hatırlanacağı gibi Büyükşehir Meclisi’nde su tarifesine zam talebi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedilmişti. Son bir yılda İSKİ’nin maliyetlerinin yüzde 120 arttığını belirten İmamoğlu, “büyükşehir belediyeleri arasında su maliyeti en yüksek olup, en ucuza su satan İSKİ’ye artış layık görülmedi” dedi.

“İSKİ’nin konuştuğu maliyetler bir sonuç” diyen Başkan İmamoğlu 2019’dan beri elektriğe hükümetin yüzde 300’e yakın zam yaptığını, kurumun en büyük giderinin elektrik olduğunu belirtti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Partili belediyelerden su tarifelerinde en az KDV indirimi kadar indirim yaparak enflasyonla mücadeleye katkıda bulunmaları çağrısına da cevap veren Başkan İmamoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız bize KDV üzerinden mesaj veriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ‘İstanbul sevdam’ diyorsanız İstanbul’a böyle sevda olmaz. Bizim belediyeler, sizin belediyeler. Böyle bir kavram zaten olmaz” diye konuştu.