İSTANBUL (İGFA) – İstanbul’un en büyük tesisi olan “Başakşehir Katı Atık Aktarma Merkezi” açılışı ve yeni hizmete alınan toplama ve temizlik araçlarının tanıtım töreni gerçekleştirildi.

‘Başakşehir Katı Atık Aktarma Merkezi’ açılışında konuşan İmamoğlu, yeşil çözüm meselesinin siyaset üstü bir mesele olduğunu belirterek, “Fasa fiso kavramların, bu işlerde yeri yoktur. Biz de bu sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Yerine getirme hususunda var olan engeller var ise, o engellerin müsebbibi, sorumlusu kim ise, onları da dile getirmekten, vatandaşımızın önünde şeffaf bir biçimde açıklamaktan geri durmayacağız” dedi.

Seçim kampanyasında ‘daha yeşil bir İstanbul’ sözünü verdiklerini hatırlatan İmamoğlu, bu kapsamdaki yatırımlarının tam hızıyla devam ettiğini vurguladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve devletin diğer kurumları arasında müsilaj meselesinde hayata geçirilen ortak çalışma anlayışının önemli olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, sadece İSKİ’nin, İstanbul’un mükemmel bir su arıtma ve atık su tesisleriyle ilgili, tam donanımlı hale gelmesi için, yeni başlatılması gereken 1 milyar Euro’luk bir yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinasyonunda, Marmara Denizi’ndeki müsilaj konusunda hayata geçirilen ortak çalışma anlayışının önemli olduğuna vurgu yapan Başkan İmamoğlu, “Hep beraber ellerimizi taşın altına koyarak bir süreç yönetimi kararı verdik. Birimlerimiz çalışıyorlar, karşılıklı konuşuyorlar. Sayın Bakan’ının koordinasyonunda, İstanbul Valiliği, İBB ve birimleri bir araya gelip tek tek illerde yapacağı toplantıların ilkini başlatabilmenin heyecanını yaşıyoruz ve taşıyoruz. Yaklaşık 2,5-3 aydır bu tarihi bekliyoruz” çağrısında bulundu.