Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, Giresun’da vahşice bir şekilde öldürülen Sıla Şentürk üzerinden kadın cinayetlerine dikkat çekti. Kadın cinayetlerinin önlenebilmesi ciddi ve kalıcı çözümler getirilmesi çağrısı yapan Karaoğlu, “Bir kaç gün konuşup gündem yapıp yine susacak mıyız? . Lütfen bu son olsun Bu cinayetlerin altında yatan nedenler irdelenmeli ve cinayetlerin önüne geçilmelidir” dedi.

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kadın İşbirliğini Geliştirme Derneği Başkanı Dr. Sema Karaoğlu, Sıla Şentürk’ün ölümünün ardından çocukların, gelin yapılmaması için de acil hukuksal yaptırımların uygulanması gerektiğini vurguladı. Bunun köklü çözümleri için ise bütüncül politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi. Karaoğlu, “Şartlar ne olursa olsun hiçbir sebep kadın cinayetlerinin hele de çocuk cinayetlerinin gerekçesi olamaz” dedi.

ÇOCUKLARIN YERİ NİKAH MASASI DEĞİL, OKUL OLMALI

Karaoğlu, “Hastanelerde 16 yaşında bir hasta, çocuk polikliniğinde muayene edilir. Orada erişkin kabul edilmeyen birini nasıl nikah masasına gönderiyoruz. İlgili makamların bunları sorgulaması gerekmez mi? 16 yaşında bir çocuğun yeri okuldur. Elinde bebek olmaz, elinde kitaplar olur. Eğitim sistemimizdeki hatalar, kültürel bazı problemlerimiz, cinsiyetçi söylemler, ekonomik sıkıntılar yüzünden derken toplumda hem çocuk gelinler arttı hem de toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayamadığımız hala eril gücün hakim olduğu toplumda maalesef bu tür acı olaylar yürekleri yakmaya devam ediyor. Sıla’lar yaşamalı. Bunun için gereken önlemler acilen alınmalı artık kaybedecek tek bir canımız yok” dedi.