Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Dilovası ilçesi muhtelif içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu inşaatı kapsamında altyapı ve üstyapı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Dilovası ilçesinde gerçekleştirilen çalışmalarda yüzey sularının toplanması için dev boruların kullanıldığı yağmursuyu hattı imalatları ile beraber aynı zamanda kanalizasyon hattı çalışmaları gerçekleştiriliyor. Ayrıca, kazı alanı çalışmaları tamamlanan sokaklarda parke çalışmaları yürütülüyor.

KOCAELİ (İGFA)– Kocaeli genelinde yatırım çalışmaları gerçekleştiren KBB İSU Genel Müdürlüğü, tüm ilçelerde içme suyu, kanalizasyon, yağmursuyu, dere ıslahları gibi birçok altyapı inşa çalışmalarını yatırım programı kapsamında sürdürüyor. Bu kapsamda İSU, küresel ısınmanın etkisiyle birlikte iklim değişikliğinin getirdiği ani yağış ile oluşan su taşkınlarının önüne geçebilmek için Dilovası ilçesi Mimar Sinan ve Turgut Özal Kayapınar mahallelerinde altyapı çalışmaları gerçekleştiriyor. Çalışmalarda 1400, 1200, 1000, 800, 600 ve 500 mm çaplarında dev betonarme borular kullanılıyor.

Yağışlar ile birlikte oluşan yüzey sularını toplayarak taşkın ve su birikintilerinin önüne geçilecek olan çalışmalarda Mimar Sinan Mahallesinde 700 metre uzunluğunda, Turgut Özal Kayapınar Mahallesinde 950 metre uzunluğunda yağmursuyu hattı imalatları yapıldı. İki mahallede devam eden çalışmaların tamamlanması ile birlikte toplamda 3250 metre uzunluğunda yeni yağmursuyu hattı yapılmış olacak. Ayrıca Mimar Sinan Mahallesi Asalet ve Bağdat Caddelerinde yüzey sularının toplanması için yapılan altyapı çalışmalarında trafiğin aksamaması için 40 metre uzunluğunda ki yatay sondaj çalışmaları da tamamlanarak yerinde dökme betonarme yağmursuyu çökeltme oda imalatlarına başlandı.

2950 METRE YENİ KANALİZASYON HATTI

Yağmursuyu hattı imalatlarıyla beraber Mimar Sinan ve Turgut Özal Kayapınar Mahallelerinde eş zamanlı gerçekleştirilen kanalizasyon hattı çalışmalarında 1950 metre uzunluğunda yeni hat imalatları yapıldı. Yapımı devam eden çalışmaların tamamlanması ile birlikte toplamda 2950 metre uzunluğunda yeni kanalizasyon imalatı yapılmış olacak.

ÜSTYAPI ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

İSU Genel Müdürlüğü, altyapı çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde toprak dolgu malzemelerinin oturma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte üstyapı çalışmaları da gerçekleştiriyor. Turgut Özal Mahallesi 306 ve 307/1 sokaklarda parke çalışmaları yapılıyor. Bölgede gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında toplamda 7050 metrekare parke imalatları tamamlandı.