Kocaeli Büyükşehir Belediyesi (KBB) İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yılında Derince ilçesinin altyapı problemlerini gidermek ve şehrin modernizasyonuna katkıda bulunmak için 123 milyon lira harcama yaparak 132 km uzunluğunda altyapı hattı ile üstyapı çalışmaları yaptı. İlçede altyapı ve üstyapı yatırımlarını sürdüren KBB İSU Genel Müdürlüğü, 2022 yılında da 100 milyon lira harcama yapacak.

KOCAELİ (İGFA) – Altyapıda sıfır problem ilkesi çerçevesinde yatırımlarını Kocaeli genelinde sürdüren İSU Genel Müdürlüğü, sanayileşmeyle sürekli artan nüfus ile mevcut hatların yetersiz kalması, hatların ekonomik ömrünü tamamlaması, içme suyunda fiziki kayıp kaçakların azaltılması yanı sıra küresel ısınma sonucu ani yağışların önüne geçilmesi gibi nedenlerle altyapı hatları yapıyor. 2021 yılı yatırım programı kapsamında Derince ilçesinde Yenikent, Fatih Sultan Mehmet, Çınarlı, Mersincik, İbnisina, Yavuz Sultan ve Dumlupınar Mahallelerinde çalışmalar gerçekleştirdi. Yedi mahallenin ihtiyaç olan bütün cadde ve sokaklarında içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu çalışması yapıldı.

132 KM ALTYAPI HATTI YAPILDI

2021 yılında Derince’ de ihale yolu ve kurum imkânları kullanılarak yapılan çalışmalarda; Yenikent, Fatih Sultan, Çınarlı ve Mersincik mahallelerinde altyapı ile üstyapı çalışmaları tamamlandı. Diğer üç mahallede çalışmalar program çerçevesinde sürüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında 75.047 metre içme suyu hattı, 45.044 metre kanalizasyon hattı ve 11.719 metre yağmursuyu hattı olmak üzere toplam 132 km uzunluğunda altyapı hattı imalatı gerçekleştirildi.

ALTYAPIDAN SONRA ÜSTYAPI YAPILIYOR

Derince Belediyesi ile protokol yapan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, altyapı hatlarının ardından üstyapı çalışmaları da gerçekleştiriyor. Altyapısı tamamlanan ve kazı alanı çökme sürecinin ardından Yenikent, Fatih Sultan, Çınarcık ve Mersincik mahallerinde asfalt serimi, asfalt yama, parke ve bordür çalışmaları tamamlandı. Diğer üç mahallede altyapı sonrası asfalt çalışmalarını sürdüren İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yılında İlçe genelinde toplam 85 bin 552 ton asfalt ve 64 bin 485 metrekare parke ile bordür çalışması gerçekleştirdi.

123 MİLYON LİRA HARCAMA

Yapılan son açıklama ile nüfusu 144 bini aşan Derince ilçesinin ilmek ilmek işlendiği altyapı ve üstyapı çalışmalarında, İSU Genel Müdürlüğü, 2021 yılında 123 milyon 140 bin 621 lira harcama yaptı. Tamamlanan altyapı ve üstyapı çalışmaları ile cadde ve sokaklar modern görünüme kavuştu. Altyapı hizmeti götürülmeyen yer kalmaması için 2022 yılında ilçe genelindeki 7 mahallede altyapı ve üstyapı yatırımları sürdürülecek. KBB İSU Genel Müdürlüğü, 2022 yılında 119 km altyapı hattı, 4 adet içme suyu deposu, 2 adet terfi merkezi yapımı ile birlikte 100 milyon lira yatırım harcaması planladı.