İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin uzman emlak platformu hepsiemlak, ülke genelindeki verilerden oluşturduğu Ocak 2022 Emlak Endeksi verilerini açıkladı. Veriler, satılık konutlarda son 1 yıl içerisinde yüzde 100’ün üzerinde artış gösteren illeri gözler önüne serdi.

Açıklanan verilere göre; son 1 yılda yatırımcısına en çok kazandıran yüzde 126 oranında bir artışla Antalya oldu. Antalya’yı sırasıyla Adana, İstanbul, Samsun, Mersin (İçel), Muğla, Ankara ve Tekirdağ izledi.

İller sıralamasında ilk sırada yer alan Antalya’nın ilçelerinde de yüzde 100’ün üzerinde fiyat artışları gerçekleşti. Konyaaltı, Muratpaşa, Döşemealtı, Kepez ve Alanya’da son 1 yılda yüzde 139-119 oranındaki yükselişler dikkat çekti.

Adana’da satılık konut piyasasında fiyatı en çok değerlenen ilçelerin başında yüzde 112 ile Çukurova ve yüzde 97 ile Seyhan geldi.

İstanbul’da satılık konutta son bir yıl içerisinde en çok değerlenen ilçe yüzde 179 fiyat artışlarıyla Ümraniye oldu. Ümraniye’yi yüzde 168 ile Gaziosmanpaşa, yüzde 160 ile Maltepe, yüzde 157 ile Bağcılar ve yüzde 152 ile Bakırköy takip etti.

Samsun’un son 1 yılda satılık konut fiyatı en çok artan ilçeleri Atakum ve İlkadım oldu. Atakum’da yüzde108 oranında fiyat artışları gerçekleşirken İlkadım’da yüzde 74 oranındaki artışlar dikkat çekti.

Mersin satılık konut piyasasında son 1 yılda yaşanan yükselişle dikkat çeken ilk ilçe fiyatların yüzde145 arttığı Mezitli oldu. Devamında yüzde135-90 arasındaki fiyat artışlarıyla Erdemli, Yenişehir, Silifke ve Tarsus geldi.

Ege Bölgesi’nin en fazla talep gören illerinden Muğla’da son bir yılda en çok değerlenen ilçeler yüzde 188 ile Milas, yüzde 115 ile Marmaris, yüzde 113 ile Bodrum, yüzde 102 ile Dalaman ve yüzde 92 ile Fethiye oldu.

Endeks verilerine göre Ankara’da satılık konutların ortalama metrekare fiyatlarında son 1 yılda yüzde121-105 oranında artış yaşandı. Ankara’da birinciliği Etimesgut alırken; ikinci sırada Çankaya, üçüncü sırada Pursaklar, dördüncü sırada Sincan ve beşinci sırada Gölbaşı geldi.

İstanbul’a yakınlığıyla dikkat çeken Tekirdağ’da ortalama metrekare fiyat artışında birinci ilçe yüzde 123 ile Çorlu oldu. Çorlu’yu ? ile Marmaraereğlisi ve yüzde 75 ile Süleymanpaşa takip etti.