Migrenin doğrudan psikiyatrik kökenli bir ağrı olmadığını belirten  Prof. Dr. Hüsnü Erkmen, “Psikiyatrik kökenli olmasa da zamanla psikiyatrik sorunlara yol açabilir.” dedi.

Migrenin pek çok nedenle olabileceğini söyleyen Erkmen, “Baş ağrısında ayırıcı tanıyı nörolojinin yapmasının uygun olacağını, çünkü pek çok baş ağrısı nörolojinin sınırları içinde olduğunu söyledi.

Migrenin psikiyatrik sorunlardan da kaynaklanabileceğini ifade eden Erkmen, “Gerilim tipi baş ağrısı, isminden de anlaşılacağı üzere ruhsal gerginlik sonucu ortaya çıkar. Dissosiyatif bozukluklar da genellikle baş ağrısı atakları ile başlayabilir. Hemen her psikiyatrik hastalıkta da ara ara baş ağrısı olabilir.” diye konuştu.

Psikiyatrik ilaçlar da baş ağrısına yol açabilir

Erkmen, her türlü psikiyatrik hastalığın gerilime bağlı olarak baş ağrısı yapabileceğini belirterek bazen psikiyatrik ilaçların da baş ağrısına yol açabileceğini söyledi.

Migren psikiyatrik kökenli bir ağrı değildir

Migrenin doğrudan psikiyatrik kökenli bir ağrı olmadığını söyleyen Erkmen, “Psikiyatrik kökenli olmasa da zamanla psikiyatrik sorunlara yol açabilir. İlginç olan psikiyatrik ilaçların migren ataklarını azaltmasıdır. Bunu başka nedenle tedavi olan hastalar çok iyi bir şekilde fark eder.” dedi.(BSHA- Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)