Murat Ağırel ve Barış Pehlivan serbest bırakıldı.

Gazetecilerin serbest bırakılma haberini avukatları Hüseyin Ersöz, sosyal medya hesabından duyurdu. Ersöz, yaptığı paylaşımda “Ve özgürlük geldi. Hemen şimdi. Gazeteciler Barış Pehlivan ve Murat Ağırel serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.

Libya’da hayatını kaybeden MİT personeline ilişkin yaptıkları haber nedeniyle yargılanan ve cezaları onanan gazetecilerden Murat Ağırel ve Barış Pehlivan Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne bu sabah teslim olmuştu.

Bugün adliyeye giden Murat Ağırel Twitter hesabından, “Şehit olan vatan evlatlarına şehadet dilediğim için bugün tekrar cezaevine giriyorum. Şehit edenler ise ülkemde renkli halılar ile karşılanıyor. Şimdiye kadar yazdığım hiçbir şeyi yalanlayamayanlar beni adaletsizlikle susturacaklarını sanıyorlar. Susmayın, Korkmayın, Alışmayın” yazmıştı.

NE OLMUŞTU?

Libya’da öldürülen MİT personeliyle ilgili Odatv’de yayımlanan haberi hazırlayan muhabir Hülya Kılınç, o dönem Odatv Sorumlu Haber Müdürü olan Barış Terkoğlu ve Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan Mart 2020’de gözaltına alınarak tutuklandı.

Aynı günlerde Yeniçağ yazarı Murat Ağırel, Yeni Yaşam gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik ve Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser tutuklama talebiyle sevkedildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Ancak savcılığın itirazıyla üçü de tutuklandı.