Tüketiciyi Koruma Kanunu sil baştan düzenleniyor. Taslak aşamasındaki düzenleme ile tüketici lehine ilave tedbirler getirilecek.

Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetler ışığında, gayrimenkul satışları, internet ve telefon abonelikleri ve taksit ödemelerine ilişkin tüketici lehine düzenlemeler yapılacak.

Ticaret Bakanlığı’na gelen şikayetler ışığında teklifin taslak çalışması oluşturuldu. Kanun teklifinin kısa sürede Meclis’e getirilmesi planlanıyor.

TRT Haber’in aktardığı habere göre abonelikler ve taahhütler bir yılla sınırlandırılacak. Devre tatil satışında da benzer bir yasal çerçeve oluşturulacak. Kurumlar 24 ay abonelik yapamayacak. Bu tip durumlarda vatandaşın rızası aranacak.

Tüketiciyi koruma kanunu ile gayrimenkul satışlarındaki mağduriyetlerin giderilmesi hedefleniyor. Satış vaadi sözleşmeleri noter huzurunda yapılacak.

Ayrıca taksitli satışlarda tüketici lehine düzenlemeler geliyor. Belli bir taksit sayısını ödeyemeyince temerrüde düşme uygulaması değiştirilecek. Tüketicinin cayma hakkına ilişkin kolaylık getirilecek.