ANKARA (İGFA) – AK Parti Bursa Milletvekili Atilla Ödünç, Türkiye’nin en büyük sorunlarında birisinin kentsel dönüşüm olduğuna dikkati çekti.

“Bir yanda modern bir şehir, diğer yanda ise yıkılmaya yüz tutmuş yerleşim yerleri var” diyen Milletvekili Ödünç, “Bu manzaralar gelişimini, kalkınmasını çok hızlı bir şekilde yürüten; Türkiye’ye yakışmıyordu. Bu nedenle AK Parti olarak önceliklerimizden birisi şehirlerimizde kentsel dönüşüme hız vermek olmuştur.Devlet olarak kentsel dönüşüm önündeki bu sorunu nasıl çözeriz, metruk binaları yenileyerek depreme dayanıklı konutları nasıl inşa ederiz diye sürekli çalışmalarımızın kapsam alanını genişletiyoruz” dedi.

Milletvekili Ödünç, konutlarını yenilemek isteyenlere katkı sunmak için, riskli yapı olarak tespit edilen konut ya da iş yerlerine verilecek kredi tutarları ile kullandırma sürelerinde yapılan düzenlemelerle değişikliğe gidildiğini anımsatarak, kredi limitlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uygun görmesiyle yüzde 100’e yükseltildiğini ifade etti.

Kentsel dönüşüm için, Çevre Bakanlığı’nın büyük bir karalılıkla çalışmalarını sürdürüğünü kaydeden Ödünç, “Taşrada belediyelerimizin de desteği ile çalışmalar kararlılıkla ve büyük bir özveri ile sürdürülmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız tarafından bugüne kadar Dönüşüm Projeleri Özel Hesabından yaklaşık 20 milyar 190 milyon TL harcama yapılmıştır. Bugüne kadar yaklaşık olarak 1 milyar 340 milyon TL kredi kullanımı Bakanlık tarafından sağlanmıştır” dedi.

“Kentsel dönüşüme destek mahiyetindeki yeni oranlarla birlikte parasal kaynak bulma önündeki engelin bir kısmı hükümetimiz tarafından karşılanmıştır” diyen Milletvekili Atilla Ödünç, “Kentsel dönüşümün, yapılan bu destekle birlikte ülkemizde daha da hızlanacağı kanaatindeyim. Binaları kentsel dönüşüm kapsamında olan vatandaşlarımızı bu büyük imkandan yararlanmaya davet ediyorum. AK Parti hükümetleri olarak dün olduğu gibi bundan sonrada her zaman Aziz Milletimizin yanında, emrinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.