BURSA (İGFA) – 2020 yılında 19 milyon Lira, 2021 yılında ise 44 milyon Lira kasko bedeli ödeyen Sağlık Bakanlığı’nın ekonomik krizden dolayı 2022 yılı için ihale sürecini başlatmadığı iddialarına değinen Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksek Özkan, ambulansların 1,5 aydır trafikte kaskosuz olarak kullanılmasının hem sağlık çalışanları hem de trafikteki diğer araç sürücüleri için ciddi riskler oluşturduğunu söyledi.

Trafikte normal araçlardan daha hızlı ve risk alarak hareket eden ambulansların karışacağı herhangi bir kazada, yaralanma ve ölüm sonrasındaoluşabilecek tüm tedavi giderleri ile masrafların doğrudan devletin cebinden çıkacağını,ayrıca ambulanslarda görevli tüm sağlık çalışanlarının da güvencesiz bırakıldığını belirten Özkan, ambulansta görevli sağlık çalışanlarının bu durumdan dolayı tedirgin olduklarını, buna karşılık Bakanlığın, Sağlık Müdürlükleri aracılığı ile çalışanlara “araçlar kaskosuz, daha dikkatli olun” uyarıları yaptığı iddialarının kabul edilemez olduğunu kaydetti.

Söz konusu iddiaların ardından Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yanıtlaması üzerine soru önergesi verdiğini söyleyen Özkan, konunun takipçisi olacaklarını belirtti.