BURSA (İGFA) – Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) tarafından, T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yürütülen “Sürdürülebilir Sosyo-Ekonomik Uyum için Girişimcilik Kapasitelerinin İyileştirilmesi (ENHANCER) Projesi” kapsamında; İstihdam Yaratma Odaklı Kooperatif Hibe Programı için çağrıya çıkıldı ve başvurular başladı.

Bursa’da düzenlenen basın toplantısı ile program ve hibe koşullarının ayrıntıları hakkında bilgi verildi.

BEBKA Genel Sekreteri Doç. Dr. M. Zeki Durak, açılış konuşmasında program ile ilgili genel bilgiler vererek Ajansın yeni ilan ettiği Mali Destek Programından ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen “Genç İstihdamı” teması kapsamında yürütülen faaliyetlerden bahsetti.

Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD)Batı Balkanlar ve Türkiye Bölge Ofis Başkanı Tamer Kılıç, Türkiye’deki mülteciler için mali yardım programı FRİT Bünyesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı liderliğinde yürütülecek ENHANCER Projesi’nin girişimciliğin güçlendirilmesini ve ekonomik kalkınmayı desteklemesinin hedeflendiğini belirtti Kılıç, en az 10 kooperatife destek verileceğini söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Şimşek ise istihdam oluşturma amaçlı girişimcilere destek programlarını bütçesinin Türkiye genelinde 32 milyon 500 bin Avro olduğunu bildirdi.

Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi (ICMPD) Hibe Programları Yöneticisi Gökmen Ataş, istihdam ve ekonomik büyümeye katkıda bulunabilen projelerin başvurabileceği programda, toplumsal cinsiyet eşitliğine saygılı, kadın/genç istihdamını artıracak ve Geçici Koruma Sağlanan Suriyelilerin istihdamını artıracak projelere öncelik verileceğini kaydetti.

6 ildeki kooperatiflere sağlanacak hibe desteği ile ilgili son başvuru tarihi 14 Mart 2022 olarak belirlendi.