İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’nin en fazla cari fazla veren sektörlerinden biri olan ve 203 ülkeye ürün satan yapı malzemeleri sektörü ihracatta yükselişine devam ediyor.

Üretim ve istihdam odaklı çalışan sektörün ihracatı bu yıl Ocak ayında, bir yıl öncesinin aynı dönemine göre yüzde 32,12 oranında artarak 2,4 milyar dolar olarak hesaplandı.

Aynı dönemde değerde en yüksek artışa sahip ürün grubu yüzde 62,44 ile demir çelik bazlı ürün grubu oldu. Yılın ilk on bir ayında en fazla ihracat yapılan ülke 237 milyon dolar ile İsrail oldu. İsrail’i, sırayla Birleşik Devletler ve Almanya takip etti.

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Türk Yapı Malzemeleri Sektör Komite Başkanı Serdar Urfalılar, “Türk Yapı Malzemeleri Sektörü olarak yeni yılın ilk ayında da ihracat artışımıza devam ettik. Bu seneyi de ihracat ve büyümede güzel rakamlarla devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Sektörün hedeflerini açıklayan Urfalılar, “Hedef ülkeler listesinde olan ABD’de geçtiğimiz ay World Of ConcreteFuarı’nda sektörümüzü temsil ettik. Bu hafta yine ABD’de International Builders Show Fuarı’na katılım sağlamayı planlıyoruz. Daha sonra mart ayında ise yine ABD’de New York Build Fuarı’nda sektörümüzü temsil etmeyi hedefliyoruz. Önümüzde ihracatçılarımızın büyük ilgi gösterdiği hedef pazarlarda milli katılım organizasyonlarımız var” diye konuştu.